Nakon svake kiše, dvorišta kuća u Ulici „27. juni“ u Prijedoru poplave kanalizacione i oborinske vode.

Mještani su razočarani nezainteresovanošću lokalne uprave, kojoj se već mjesecima obraćaju za pomoć u rješavanju ovog problema.

Kažu da je život u ovakvim uslovima postao nepodnošljiv.

– Imam dvoje maloljetne dece. Nakon svake kiše oni moraju preko fekalnih voda preći kada idu u školu, i moraju se takođe preko te vode vratiti nazad u kuću. Strahujemo za njihovo zdravlje, jer je ovo izvor zaraze – priča mještanin ove ulice G.D.

Dodaje da se problem izlijevanja otpadnih voda pojavio unazad par godina.

– Kanalizacija je normalno funkcionisala, dok nisu izgrađeni poslovni objekti uz Banjalučku cestu, uz koju se i mi nalazimo. Vlasnici tih novih objekata sve svoje oborinske vode sveli su u tu kanalizaciju. Pored toga, nakon izgradnje jednog od tih objekata, zatrpan je veliki odvod, čija je cijev promjera 100 centimetara – priča ovaj Prijedorčanin. Dodaje da je radnike lokalne uprave koji su izašli na teren nakon njegove prijave, upitao zašto se ne napravi novi kanal za oborinske vode, jer je stari zatrpan.

I njegov komšija D.D. kaže da mu dvorište plavi unazad četiri godine, te da voda dolazi do prve stepenice na ulazu u kuću.

– Dovezem auto skroz do vrata pa prenosim u rukama decu iz kuće u auto, i isto tako radim kada se vraćamo nazad. Nadležni neće da nas prime na razgovor i stalno prebacuju ovaj problem sa jednog na drugi odsjek – priča on.

Mještani zaključuju da su bespomoćni, te da lokalna uprava nema interes kako bi im pomogla u rješavanju ovog problema.

-Nije nam jasno zašto lokalna uprava ne može izdati nalog vlasnicima novoizgrađenih objekata uz Banjalučku cestu da naprave odgovarajući kanal za oborinske vode i tako zaustave dalje plavljenje naših dvorišta i kuća – pitaju mještani ove ulice.

U gradskoj upravi Prijedora svjesni su da je ovaj problem jednim dijelom posljedica izgradnje poslovnih objekata uz Banjalučku cestu.

U svom odgovoru mještanima, na zvaničnoj stranici grada, naveli su, između ostalog, da je dio zemljišta sa novim objektima podignut, te da je zatvoren propust i pristup kolektoru sa druge strane magistralnog puta.

– U cilju rješavanja problema intervenisala je Komunalna policija u više navrata i intervencija se uglavnom odnosila na regulisanje odvodnje obrinskih voda – navode u Gradskoj upravi.

Koordinator projekata ovog odjeljenja, Stanko Marković, za “EuroBlic” kaže da lokalna uprava nema dokumentaciju koja bi pokazala na koji način je građena kanalizacija u ovom dijelu grada.

– To su građani sami radili, nije je radio grad Prijedor, niti „Vodovod“. Građevinska inspekcija može izaći na teren da vidi da li mještani imaju dozvole za kanalizaciju, a Komunalna policija može kontrolisati stanje septičkih jama i ako ih nema, narediti da ih izgrade – kaže Marković.

Jedino rješenje vidi u izgradnji nove kanalizacije za kompletna naselja Orlovače i Svala, koja bi bila spojena na kanalizacionu mrežu naselja Vrbice i Topolik. Međutim, novac za ove radove u lokalnom budžetu nije planiran. Za to vrijeme, Marković, ima prijedlog za meštane.

– Najbolje bi bilo da se angažuje podzemna kamera, da se snimi stanje i da se vidi šta je ispod zemlje – zaključuje Marković.

Ruglo grada na ulazu u Prijedor

Ulica „27. juni“, obilaznica je kojom se sa magistralnog puta Prijedor-Banjaluka, može doći do centra grada.

– Mnogi vozači, krenu ovuda, jer ih navigacija vodi do grada, ali kada vide poplavu u našim dvorištima, rupe, lokve, okreću se i vraćaju nazad. Dva kamiona ne mogu se mimoići. Sramota je što ne mogu srediti 200 metara ove ulice – poručuju mještani.

EuroBlic