Na ulicama Prijedora svakodnevno se mogu sresti osobe sa psihičkim problemima o kojima niko ne brine, koje su zapuštene i prepuštene same sebi.

Pretežno se kreću istim ulicama i zadržavaju na pojedinim dijelovima gde donose razni otpad.

Prijedorčani koji žive na Urijama kažu da njihovim ulicama gotovo svakog dana hoda jedna oboljela žena.

– Žalosno ju je vidjeti u takvom stanju. Zapuštena je i uvijek nosi neke kese. Jedno vrijeme danima je sjedila na travi na početku Prvomajske ulice i tu je svašta donijela, pretežno otpad iz kontejnera, koji ona jede – priča jedan Prijedorčanin. Dodaje da je i u blizini tržnog centra viđao čoveka koji je napravio deponiju kraj ceste.

– Dok su ljetos bile tropske vrućine hodao je ulicom go do pojasa, pričao je glasno i smijao se. Nije nam prijatno prolaziti kraj njega – kaže on.

I mještani Pećana pričaju da po parku u ovom naselju često hoda zapušten mladić, koji ima psihičkih problema. Prilazi prolaznicima i moli ih za koju marku.

Da postoji veliki broj bolesnih o kojima niko ne brine, ističu i iz prijedorske Humanitarne organizacije „Hleb života“.

Predsjednik ove organizacije Danko Malešević kaže da mnogi od njih dnevno dobijaju obrok u Javnoj kuhinji ove organizacije.

– Ponudimo im smještaj u našem Centru za zavisnike i beskućnike koji se nalazi u Božićima, ali oni to ne prihvataju. Radije hodaju ulicama i žive u svojim stanovima koji su zapušteni i u užasnom stanju. Ne možemo ih prisiliti na smještaj u Centru – tvrdi Malešević.

Dodaje da u Centru trenutno imaju 9 korisnika, koji imaju besplatan smještaj, hranu i liječenje.

Iz prijedorskog Centra za socijalani rad kažu da se na ulicama povremeno pojavljuju osobe koje imaju problema u psihičkom funkcionisanju. Ističu da bi o njima prvenstveno trebalo da brinu članovi porodice.

– Praksa je pokazala da se najveći problemi javljaju upravo kod osoba koje nemaju srodnike, koji mogu i žele preuzeti brigu o bolesnoj osobi – kaže Gospa Sajak iz Centra.

Ističe i da te osobe poslednje vrijeme nisu uzrokovali veće probleme.

– Najčešće izgledaju zapušteno. Ne održavaju svoje kuće i stanove, pa u tom smislu njihovi postupci mogu biti problem za komšije ili zajednice etažnih vlasnika – smatra Sajakova.

Objašnjava da zakon nalaže da se osobe sa mentalnim poremećajima liječe tako da se u najmanje mogućoj mjeri ograničavaju njihove slobode i prava.

To im, kaže, uzrokuje neugodnost, vrijeđa njihovu ličnost i ljudsko dostojanstvo.

– Osoba sa mentalnim poremećajem koja može razumjeti prirodu, posljedice i opasnost predloženog ljekarskog postupka, može se pregledati ili podvrgnuti ljekarskom pregledu samo uz njegov pismeni pristanak i potpisivanje Ugovora o liječenju – ističe ona.

Dodaje da se osobe sa težim mentalnim poremećajima, koje mogu ugroziti sebe ili druge, mogu smjestiti u zdravstvenu ustanovu bez pristanka, i to po zakonskom postupku za prislino zadržavanje i smještaj.

– Problem je i što u RS ustanove koje zbrinjavaju te osobe nemaju dovoljno kapaciteta, pa dok se odobri njegovo smještanje te osobe i dalje su na ulici gde predstavljaju prijetnju – zaključuje Sajakova.

Samci mole za pomoć

Prema podacima Centra za socijalni rad u gradu na Sani ima preko 200 osoba koje žive same, nemaju primanja i imovinu.

Imaju mjesečna primanja od 124,65 KM, dok više od 100 ljudi prima dodatak za pomoć i njegu drugog lica.

Iz „Hleba života“ kažu da u njihovoj Javnoj kuhinji jedini dnevni obrok dobija oko 150 Prijedorčana.

– Samo me danas zvalo njih 15, koji mole za pomoć jer nemaju ogreva u ovim hladnim danima – ističe Malešević.

EuroBlic