„Putevi Republike Srpske“ dodijelili su, tek iz trećeg pokušaja, posao vrijedan 22 miliona KM firmama „Prijedorputevi“ i „Kozaraputevi“. Četvorogodišnji ugovor o održavanju puteva dodijeljen je ovim firmama nakon što je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH odbila žalbu prijedorske „Niskogradnje Marjanović“, saznaje CAPITAL.

Tender za održavanje puteva u oblasti 1, koja obuhvata opštine prijedorske regije, „Putevi RS“ nisu uspjeli da sprovedu čak dvije godine, a razlog za to je što su ovaj posao u oktobru 2016. godine dodijelili „Kozaraputevima“ i „Prijedorputevima“ iako je „Niskogradnja Marjanović“ dostavila 12 miliona KM nižu ponudu. Nakon toga krenule su žalbe zbog kojih je izvođač izabran tek nakon dvije godine.

Nedavno potpisanim ugovorom predviđeno je da „Putevi“ za održavanje i zaštitu magistralnih i regionalnih puteva i objekata na putevima na oblasti 1 u naredne četiri godine izabranim firmama plate 22,2 miliona KM bez PDV-a.

Direktor „Puteva RS“ Nenad Nešić potvrdio je danas za CAPITAL da je ugovor dodijeljen konzorcijumu firmi u vlasništvu Dragana Čorokala i to nakon što je Kancelarija za razmatranje žalbi odbacila posljednju žalbu „Niskogradnje Marjanović“.

Ovaj tender se odužio zbog žalbi koje su ulagane, ali nakon posljednje odluke Kancelarije za razmatranje žalbi mi smo dodijelili ugovor izabranom ponuđaču – konzorcijumu „Kozaraputevi“ i „Prijedorputevi“. Radi se o četvorogodišnjem okvirnom sporazumu“, kazao je Nešić.

Međutim, ovakvom odlukom Kancelarije za razmatranje žalbi nezadovoljan je direktor firme „Niskogradnja Marjanović“ Goran Marjanović koji je pokrenuo spor pred Sudom BiH kako bi poništio njeno rješenje.

„Kancealrija je donijela protivzakonitu i sramnu odluku i odbacila našu žalbu. Prihvatili su da se posao dodijeli „Prijedorputevima“ čija je ponuda za 12 miliona skuplja. Zbog toga smo prije desetak dana Sudu BiH podnijeli tužbu“, naglasio je Marjanović.

Iako je dobio posao, nezadovoljan je i direktor „Prijedorputeva“ Dragan Čorokalo i to zakonskim rješenjima u BiH. On tvrdi da su na ovom primjeru izašli na vidjelo nedostaci Zakona o javnim nabavkama i da on treba što prije da se mijenja. Tvrdi da firma koja je žalbama dvije godine odugovlačila izbor izvođača radova nema reference na osnovu kojih bi mogla da dobije ovaj milionski posao.

„Sada se svako može baviti bilo čime. Papir trpi sve, ali suština je da su to bile smiješne ponude. Kako neko može ponuditi cijenu koja je niža od proizvodne. To se dešava na svim tenderima, opstrukcije su ogromne“, kaže Čorokalo.

Zbog ovog tendera „Niskogradnja Marjanović“ je prošle godine podnijela i krivičnu prijavu protiv direktora „Puteva RS“ Nenada Nešića, kompletne uprave tog preduzeća i drugih nepoznatih osoba zbog, kako tvrde, sumnje da su zloupotrijebili položaj i počinili više krivičnih djela. U ovoj firmi su tvrdili da je Nešić na sve načine pokušavao milionski vrijedan posao održavanja puteva da da firmama „Kozaraputevi“ i „Prijedorputevi“.

Capital.ba