Kulturno-zabavna manifestacija “Selo veselo” godinama oživljava društveni život u prijedorskim selima i vraća osmijeh na lica njegovim žiteljima. “Selo veselo” je od 2010. godine postalo i sastavni dio manifestacije prijedorsko “Kulturno ljeto”, koja traje od početka juna.

Autor i voditelj “Sela veselog” Saša Goronja kaže da je cilj da se ožive sela.

– Htjeli smo da vratimo društveni život u sela, i mislim da smo u tome i uspjeli, a dokaz je što manifestacija traje unazad 11 godina. Ima brojne posjetioce ne samo iz sela već i iz grada, jer bez veselog sela nema ni veselog grada – priča Goronja.

U kulturnom dijelu manifestacije nastupaju kulturno–umetnička društva, grupe koje izvode tradicionalne pjesme iz ovog kraja, ojkače, ali i pojedinci koji su razvili svoj muzički talenat.

– To je idealna prilika da se oni koji imaju muzičkog dara predstave na ovim okupljanjima, a ponekad i pozitivno iznenade prisutne, koji tek tada upoznaju talente svoga komšije – tvrdi Goronja.

Dodaje da je posebno zabavno i veselo takmičenje u sportskim disciplinama.

– To su razne tradicionalne igre, bacanje kamena sa ramena, trčanje u vreći, povlačenje konopca i nabacivanje obruča. Praksa je pokazala da mještani posebno vole povlačenje konopca. Pobjeda u ovoj disciplini, za pojedine je bitnija od sveukupne pobjede na kraju manifestacije – kaže on. Dio takmičenja je i kviz znanja iz poljoprivrede.

– Takmičari su i u tom dijelu pokazali zavidno znanje. Bilo je i primjera da nam takmičari traže unaprijed odgovore, ali to nismo radili, jer uz svako pitanje već dobijaju ponuđene odgovore, i moraju da izaberu onaj koji je tačan – objašnjava on. Dodaje da druženje traje i po nekoliko sati, a da su Prijedorčani nepresušan izvor kreativnosti.

– Na manifestaciji izlažu razne rukotvorine, kao i tradicionalne predmete, koji polako nestaju iz upotrebe. U nekim mjestima su mještani dovozili i svoju poljoprivrednu mehanizaciju i radne mašine, kako bi pokazali okupljenima sa čime raspolažu – priča Goronja. Dodaje da je „Selo veselo“ i način za zadržavanje mladih na selima.

– Sve više mladi odlaze sa sela, a pretežno ostaju stariji. Međutim, zbog „Sela veselog“ sada i mladi dolaze iz grada kod svoje rodbine u okolna sela ili imanja koja tamo imaju, druže se i razvijaju društvene odnose na selu, a ne samo u gradu – objašnjava on.

Navodi i da se svake godine u takmičenju učestvuje 16 sela koja se takmiče u četiri grupe. Kod jednog sela koje je domaćin, dolaze gosti iz susjedna tri mjesta. Gost pobjednik preuzima ulogu narednog domaćina. U ovogodišnje finale plasirali su se Gaćani, Donja Dragotinja i Gornja Lamovita.

– Naredni zabavni karneval stiže u Gradinu kod Omarske, 30. jula, kada će biti poznati i četvrti finalisti – objašnjava on.

Sela ni zimi nisu zanemarena

Pored ove ljetnje manifestacije, zimi se u prijedorskim selima održava „Veče kulturnog stvaralaštva“, čiji je autor takođe Goronja.

– U zimskim mjesecima, organizujemo druženja u seoskim domovima kulture. Na „Večerima kulturnog stvaralaštva“ mještani, svih generacija, se druže i predstavljaju svoja kulturna djela – kaže on.

EuroBlic