predapd-transfer tehnologijaInovacije nisu mnogo prisutne u domaćim kompanijama, a iako je 80 odsto njih iskazalo potrebu za njihovim uvođenjem, najčešći problem predstavlja nedostatak informacija o novim tehnologijama, rečeno je na konferenciji “Modeli za proces transfera tehnologija” na Univerzitetu u Banjaluci.

Direktor Agencije za ekonomski razvoj grada Prijedora Mišo Reljić rekao je da je zabrinjavajuće što svega 10 odsto kompanija dobija informacije o inovacijama iz javnog sektora, odnosno organizacija za podršku privredi.

“Mi kao agencija možemo da odigramo značajnu ulogu u tom procesu, a bilo bi idealno kada bismo našem centru za istraživanje i inovacije dodali i sistem za transfer tehnologija u saradnji sa Univerzitetom u Banjaluci, čime bismo omogućili lakši i brži pristup novim tehnologijama našim kompanijama”, rekao je Reljić.

On je dodao da je izuzetno važna i zaštita autorskih prava da bi se omogućilo da se intelektualno vlasništvo pretvori u poslovnu ideju.

“Osim toga, od značaja je i korištenje poslovnih inkubatora, koji mogu pomoći u situaciji kada se od `start ap` ideje nastoji pokrenuti biznis jer omogućavaju smještaj i komunikaciju sa poslovnim partnerima pod povoljnim uslovima”, rekao je Reljić.

Prorektor za naučno-istraživački rad Univerziteta u Banjaluci Milan Mataruga najavio je skoro donošenje pravilnika za transfer znanja i tehnologija na ovoj visokoškolskoj ustanovi kojim će se primijeniti modeli u ovoj oblasti iz Slovenije, kao i formiranje kancelarije za transfer znanja.

“Mi već imamo univerzitetski preduzetnički centar, a danas ćemo imati priliku da čujemo međunarodna iskustva od izlagača sa prostora EU da bismo na osnovu toga napravili koncept rada u toj oblasti na univerzitetu”, rekao je Mataruga.

Renato Vrebac iz Hrvatske agencije za malu privredu i investicije naveo je kao primjer dobrog modela za transfer tehnologija osnivanje Fonda za ulaganje u nauku i inovacije, zahvaljujući kojem je, iz sredstava Instrumenata pretpristupne pomoći, od 2009. do 2015. godine za ove namjene uloženo 16,5 miliona evra.

“Dobar model za Republiku Srpsku mogao bi da bude i sistem programa kancelarije za transfer tehnologija, a u Hrvatskoj se dobro pokazao Program provjere tehnološkog koncepta, koji inovativnim kompanijama pruža priliku da provjere primjenu rezultata svojih istraživanja i uspostavljanje strategije za nastavak komercijalizacije”, rekao je Vrebac.

Tokom konferencije predstavljeni su i primjeri dobre prakse iz Slovenije, te u okviru projekta “Horizont 2020”.

Organizatori konferencije “Modeli za proces transfera tehnologija” su Univerzitet u Banjaluci i Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora “Preda-PD”.

SRNA