sense-solajaBivši oficir Prvog krajiškog korpusa VRS Miloš Šolaja je na suđenju Ratku Mladiću tvrdio da u Trnopolju nije bilo ograde od bodljikave žice. Tužilaštvo sugeriše da je takva ograda postojala, ali da je između 5. i 7. avgusta uklonjena kako bi se logor pripremio za “propagandnu posjetu” stranih novinara i tako ublažili šokantni efekti snimaka od 5. avgusta, na kojima su se vidjeli izgladnjeli logoraši iza bodljikave žice.

Na suđenju Ratku Mladiću svjedočio je Miloš Šolaja, bivši oficir Prvog krajiškog korpusa VRS.On je 7. avgusta 1992. godine bio u pratnji grupe od četrdesetak stranih novinara koji obišli logore Trnopolje, Omarska i Keraterm. U izjavi Mladićevoj odbrani je naveo da oko Trnopolja nije bilo mitraljeskih gnijezda i žičane ograde.

Trnopolje je, po optužbi, bio jedan od logora gdje su civili sa područja Prijedora zatvarani, izgladnjivani, premlaćivani, silovani i ubijani. Odbrana, međutim, tvrdi da se radilo o sabirnom centru gdje je muslimanskim civilima pružana zaštita od mogućih napada od strane nekontrolisanih srpskih grupa.

Tužilac Artur/Arhur Traldi je u unakrsnom ispitivanju ukazao da je prva, manja grupa stranih novinara, ušla u Trnopolje 5. avgusta 1992. godine. Na tim prvim snimcima iz Trnopolja koji su obišli svijet se vidi ograda od bodljikave žice. Ona je, međutim, do nove posjete brojnije grupe novinara 7. avgusta, sugerisao je tužilac, uklonjena radi propagande, kako bi se Trnopolje prikazalo u što boljem svjetlu. Šolaja je ponovio da on u Trnopolju 7. avgusta nije vidio žičanu ogradu. Inače tu žicu, dodao je svjedok,”kod nas stavi svaki seljak da ograda ne može da se preskače”.

Šolaja tvrdi da mu nije bilo poznato da je 6. avgusta oko 1.000 zatočenika iz Omarske prebačeno na Manjaču kako ih novinari ne bi vidjeli iako je, prema dokumentima kojima raspolaže tužilaštvo njegova komanda o tome bila obaviještena. Iz medija mu je, rekao je, poznato da je vlada Republike Srpske 7. avgusta, reagujući na televizijske izvještaje o stanju u Omarskoj, održala konferenciju za novinare na kojoj je priznala da je logor bio neuslovan i da je u njemu bilo previše zarobljenika. Također tvrdi da ne zna ništa ni o masakru nad zarobljenicima u Keratermu do kojeg je došlo dvije sedmice prije dolaska novinara.

Sense-agency.com