Dodjelom certifikata za 15 polaznika, proteklog vikenda, zavšena je prva Škola novinarstva u organizaciji Free radija iz Prijedora.

„U našoj Školi novinarstva polaznici su se upoznali sa osnovama novinarstva i novinarskim žanrovima, sa posebnim akcentom na radijsko novinarstvo, pravima i odgovornostima novinara, te slobodom informisanja i izražavanja“, istakla je Azra Borovčanin direktorica Free radija

Poslije petomjesečne obuke, zanimljivih predavanja, brojnih zadataka i izazova, polaznici su uspješno realizovali deset radijskih emisija pod nazivom „Puls mladih“,sa lokalnim temama koje su sami predlagali i putem kojih su donosili pozitivne priče i promovisali mlade ljude grada Prijedora.

„Tokom nastave svi polaznici su pokazali izuzetnu zainteresovanost i želju za učenjem, a emisije koje su realizovali i koje su emitovane na Free radiju, privukle su pažnju slušalaca. U toku realizacije emisija imali smo oko stotinu sagovornika, a neki od njih po prvi put su se pojavili u medijima, te kako su sami istakli, upravo ta medijska pažnja je doprinijela da budu primjećeni u okruženju i da napreduju u onome čime se bave“, dodaje Borovčanin.

U jednoj od emisija mladi novinari predstavili su rad Udruženja roditelja djece sa posebnim potrebama „Neven“ iz Prijedora na čemu im je posebno zahvalna predsjednica Udruženja Vesna Berić, koja je pohvalila njihov rad i to što su kroz svoju emisiju naše sugrađane upoznali sa potrebama lica umanjenih intelektualnih sposobnosti, kao i uslovima u kojima rade.

„Vaša emisija nam je mnogo značila, jer je drugi dan nakon našeg razgovora Udruženje „Neven“ potpisalo ugovor o radu sa firmom „Austronet“ iz Kozarca, tako da su pojedini naši članovi dobili posao, što im je satisfakcija da se osjećaju korisnim i vrijednim članovima društva“, dodaje Berićeva.

Polaznici su, nakon emitovanja svih deset emisija, anketirali građane Prijedora o slušanosti serijala emisija „Puls mladih“. Veći dio anketiranih su takođe mladi ljudi koji su potvrdili da slušaju emisije i da im se teme dopadaju, a posebno emisije u kojima su predstavljeni mladi umjetnici, uspješni sportisti grada Prijedora, mladi inovatori, kao i emisija o slobodnim aktivnostima kojima se bave mladi.

Prijedorčanin Boris L. je rekao da su emisije „Puls mladih“ pravo osvježenje u radijskom programu. „Mislim da je ekipa koja realizuje ove emisije napravila pun pogodak, jer su pozitivne priče ono što nam je potrebno u ovim trusnim vremenima“, istakao je Boris.

Treba istaknuti da su emisije urađene na visokom novinarskom nivou, a da su njihovi autori pokazali zavidan novinarski talenat.

Na ceremoniji dodjele certifikata sami polaznici su iznijeli pozitivne utiske i izrazili veliku zahvalnost Free radiju, koji im je pružio mogućnost da steknu osnovno novinarsko znanje. Pored novih znanja koja su usvojili, polaznici su izrazili i oduševljenje što su se, zahvaljujući ovom projektu, upoznali sa vršnjacima sa kojima djele interesovanja za novinarsku profesiju i što su stvorili nova poznanstva i prijateljstva.

Neki od njih su naglasili da se u budućnosti žele baviti novinarskim poslom, pa samim tim rado bi učestvovali i u budućim sličnim projektima. Jedna od njih je i Sandra Macura, koja je istakla da joj je Škola novinarstva pružila nova znanja i otvorila nove vidike.

„Bilo je ovo jedno divno iskustvo. Novinarstvo je veoma interesantno zanimanje i jednog dana bih svakako željala biti dio neke medijske grupe“, istakla je Macura.

Pozitivna iskustva sa sobom će ponijeti i Milovan Srdić.

„S obzirom da sam radio već u pozorištu i na filmu bila mi je želja da se okušam na radiju i ispostavilo se da sam se tu pronašao i da bi to moglo u budućnosti biti zanimanje kojim ću se baviti“, izjavio je Srdić.

Školu novinarstva uspješno je završilo 15 mladih ljudi starosti od 16 do 30 godina, a sam projekat podržao je program BHRI – Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative.

Free radio