Na grobnom polju “Topole” u Spomen-području “Donja Gradina” položeni su vijenci za više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja koji su mučki ubijeni u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.

Vijence su položili predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, te predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vijence su položile i delegacije Jevrejske i Romske zajednice iz Republike Srpske i Srbije, bivši logoraši iz Drugog svjetskog rata iz Srpske i Srbije, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama BiH, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, diplomatskog kora i potomci žrtava.

Prema programu obilježavanja, ostale prisutne zvanice su položile po jednu ružu. Među njima je bio i gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor.

Nakon polaganja vijenaca i cvijeća, služen je parastos žrtvama ustaškog zločina, te upućene jevrejska i romska molitva,a potom je uslijedilo obraćanje zvaničnika.

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je Donja Gradina mjesto na kojem je najteže govoriti, te da ništa u bližoj i daljoj istoriji srpskog, a ni ljudskog roda nije uporedivo sa onim što se u mračnom periodu NDH dešavalo na ovom prostoru.

“Ovo je mjesto bola i tišine, na kojem su se umjesto riječi čuli krici nedužnih žrtava, beznadežna vriska žena, plač i jecaji nevine djece. Niko nije mogao da računa na samilost, niti na saosjećanje. Ubijanje nije bilo industrijsko, kao u nacističkim logorima smrti, već sadističko i divljačko. Svaka žrtva bila je suočena sa ličnom, patološkom mržnjom svog krvnika”, naglasila je Cvijanovićeva.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas u Spomen-području “Donja Gradina” da Srbi moraju da govore o Jasenovcu, jer drugi o tome ćute.

“Jasenovac i njegove jame, najveći su srpski grad posle Beograda i naša je obaveza da o njemu objavimo sve”, rekao je Vučić u obraćanju na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina.

Vučić je istakao da se decenijama o Jasenovcu samo šaputalo.

“Za razliku od drugih mi moramo da, osim junaštva, njegujemo i čojstvo, a čojstva nema bez pamćenja”, poručio je Vučić.

Donja Gradina danas je dolina tišine, ogromne tuge prema onome šta se ovdje desilo, rekao je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u Spomen-području “Donja Gradina” na obilježavanju dana sjećanja na jasenovačke žrtve.Dodik je poručio da će ovdje dolaziti dok je živ, napomenuvši da je o stravičnim zločinima u ustaškom logoru Jasenovac slušao kao dijete.On je istakao da se srpski narod odvaja od drugih jer nikada nije htio da izgubi slobodu, a nje nema bez države.

“Zato je nastala Republika Srpska, i drago nam je da vidimo sve moćniju i snažniju Srbiju, koja je centar bezbjednosti, mira, razvoja”, istakao je Dodik.

On je naglasio da je patriotizam sjećati se onoga šta se desilo u Donjoj Gradini, ali i reći kojem narodu pripada.

Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj u koncentracionom logoru Jasenovac obilježavaju zajedno Srpska i Srbija.Donja Gradina je najveće stratište u sistemu koncentracionih logora “Jasenovac”, koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske.

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

Među stradalima za 1.337 dana postojanja logora Jasenovac bilo je skoro 20.000 djece.

prijedorgrad.org