Prema mnogobrojnim studijama kada je u pitanju zdravlje stanovništva među odraslim se bilježi veliki broj pušača. Međutim, broj pušača je velik i kod omladine, a u poslednje vrijeme je sve češća pojava pušenja nargile. Ovisnost o pušenju izaziva brojne negativne efekte po zdravlje čovjeka, a stručnjaci ističu da pušenje uzrokuje svaku desetu smrt u svijetu.

Uprkos brojnim kampanjama protiv pušenja rijetki pušači se odlučuju da se zavuijek oslobode ovog poroka. U Domu zdravlja Prijedor, u ambulantama porodične medicine može se zatražiti stručni savjet i pomoć kako prestati s pušenjem.

Dr Zemira Ahmić, načelnik Službe porodične medicine kaže da pacijenti moraju sami donijeti odluku o tome kada će prestati s pušenjem.

„Mi kao porodični ljekari ćemo njima pomoći u svakom koraku i uvijek ćemo ih podržavati , ali ako čovjek čvrsto ne donese odluku, nema tog programa koji njima može pomoći. Mi radimo program prevencije godinamanekad više, nekad manje zavisno od toga koliko imamo koliko imamo ljekara i kakve su gužve u našim ambulantama, ali nastojimo da to odradimo“, ističe dr Ahmić.

Od pušenja duhana i posljedica tog pušenja umiru mnogi. Pušenje je među vodećim uzročnicima prijevremene smrti , a mnogi se slažu s tvrdnjom da je pušenje navika koja se veoma lako stiče, ali se s njom vrlo teško prestaje.

Dr Boris Vujanović, internista-onkolog iz „V MEDICO CENTRA“ navodi da pušenje ima dvostruko negativno dejstvo, jer sam sastav cigareta posjeduje u sebi nikotin, a nikotin je supstanca čija konzumacija izaziva zavisnost.

„Sve ostale hemijske supstance koje se nalaze u sastavu jedne cigarete imaju direktno toksično dejstvo na brojne organe u našem organizmu, pogotovo na pluća i povećavaju rizik od nastanka tumora pluća, ali utiču i na krvne sudove i brojne organe i pojavu kardiovaskularnih i brojnih drugih bolesti“, naglašava dr Vujanović.

Procjena Svjetske zdravstvene organizacije je da će do 2030. godine godišnje umirati oko 8 miliona ljudi od bolesti uzrokovanih pušenjem.

kozarski.com