Nakon perioda visokih temperatura i njihovog naglog pada, dolazak jeseni idealan je za razvoj infekcija i mnogobrojnih upala koje su prouzrokovane različitim virusima. Sa pojavom hladnijeg vremena, povećava se broj prehladnih oboljenja, upala, ali i akutnih respiratornih infekcija (AIR).

Boris Ćurguz, specijalista infektologije u Bolnici „Dr Mladen Stojanović“ Prijedor, napominje da je, pored trenutno aktuelnih akutnih respiratornih infekcija, prisutan i kovid, te da se u jesenjim mjesecima povećava broj pacijenata sa ovim oboljenjima.

“U posljednje vrijeme imali smo povećan broj pacijenata sa kovidom. Zabilježeni su i smrtni slučajevi, s tim da su neki pacijenti zaraženi unutar same bolnice. Tome doprinose i posjete pacijentima, jer dolazi veliki broj ljudi, pri čemu su neki nosioci virusa. Prehlađeni ili febrilni građani ne bi trebalo da dolaze oboljelima, jer na taj način dolazi do interhospitalne infekcije. Tada nam se dešava da se pacijentima koji se liječe od neke druge bolesti pogorša zdravstveno stanje tom nekom superinfekcijom, odnosno respiratornom infekcijom”, rekao je Ćurguz.

Po njegovim riječima, na Infektologiji trenutno leži 29 pacijenata od kojih dva s kovidom, dok trećina od ukupnog broja ima akutne respiratorne infekcije.

“Prvo se javlja šmrcavica, slabost, malaksalost, nakon čega dolazi povišena tjelesna temperatura i kašalj. U zavisnosti od kliničke slike, većina slučajeva se rješava kod kuće ili na primarnom nivou. U bolnici liječimo komplikacije, odnosno težu kliničku sliku. Nama obično dođu pacijenti sa razvijenijim pneumonijama, odnosno upalom pluća ili nekim težim slučajevima respiratornih infekcija”, dodao je Ćurguz.

Iz Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Prijedor navode da su u oktobru registrovana tri slučaja kovida, što je upola manje u odnosu na prethodni mjesec. Manji broj oboljelih od kovida pojašnjavaju i manjim brojem testiranih. Što se tiče službe porodične medicine, registrovano je 1.349 pacijenata sa akutnim respiratornim simptomima i tegobama.

“Nastupila je sezona virusnih infekcija i simptomi obične prehlade veoma su slični koroni. Najugroženiji su hronični, kardiovaskularni, plućni bolesnici i oni koji imaju dijabetes, kao i osobe sa lošijim imunološkim sistemom. Potrebno je javiti se ljekaru ako bolesnik ima ozbiljne problemi sa disanjem i nedostatkom daha. Ukoliko je osoba modra, slabije pokretna, zbunjena ili dezorijentisana, takođe je potrebno javiti se porodičnom ljekaru. U ovom periodu, da bi se izbjegla prehlada, grip ili kovid, mora se steći navika da ako smo bolesni, idemo samo gd‌je moramo. Takođe je potrebno koristiti papirne maramice za brisanje nosa, redovno prati ruke sapunom i ne dirati lice rukama. Neophodna je kvalitetna ishrana sa zastupljenim voćem i povrćem, koje će podići imunitet i pomoći u borbi sa sezonskim infekcijama”, rekla je Ivana Šalabalija, službenik za odnose sa javnošću Doma zdravlja Prijedor.

Kako bi se izbjegle ozbiljnije komplikacije, stručnjaci savjetuju da je važno na vrijeme javiti se porodičnom ljekaru ukoliko se pojave neki od navedenih simptoma.

kozarski.com