slobodnaevropa-sudjenje mladicu-vujcicHaško suđenje (ICTY) zapovjedniku Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću nastavilo se iskazom preko video-linka (iz Banjaluke) Dragana Vujčića, inženjerca 43.bataljona VRS-a iz Prijedora u vrijeme rata.

Odbrana je dovela Vujčića kako bi dao iskaz da nije znao za korištenje strojeva i mehanizacije VRS-a za pokapanje ubijenih Prijedorčana nesrpske nacionalnosti u masovne grobnice poput Tomašice – gdje je pronađeno na stotine žrtava, dok je optužba istaknula u unakrsnom ispitivanju – kako svjedok za to nije znao budući da nije ni boravio na prijedorskom ratištu.

„Ljudstvo iz njegove jedinice nije ni na koji način sudjelovalio u tim pokapanjima u Tomašici. Sve tvrdnje da je on bio u Tomašici su netočne jer je prvi put za nju čuo u medijima kad je počelo iskapanje tijela.“, pročitao je sažetak Vujčićevog iskaza branitelj Miodrag Stojanović, opisujući kako je svjedok boravio sa svojom jedinicom VRS-a najviše kod Gradačca od 1992.godine, nakon što je prethodno 1991.godine boravio u Jugoslavenskoj narodnoj armiji, JNA na ratištu u Hrvatskoj.

„Niste bili niti u šestom ni u sedmom mesecu 1992. godine? Kažete da ste bili na ratištu do 1995.godine i ne znate ništa o tome – što se događalo na području (rudnika) Ljubije?“, ispitivala je pak svjedoka obrane tužiteljica Silvija Daskoli (Sylvia D’Ascoli) u unakrsnom ispitivanju.

„Nisam znao ništa, sve do ovog iskapanja, nisam ni za logore znao, ništa.“, ponovio je Vujčić više puta.

Tužiteljica je pokazala dokument prema kojem su određene jedinice 43. brigade bile u Prijedoru i koristile mehanizaciju mobiliziranu iz rudnika Ljubija 1992.godine i 1993.godine, poput zapisnika o korištenju buldožera i goriva.

„Jeste li znali da je područje Luke bilo u vlasništvu rudnika Ljubija?“, upitala je tužiteljica.

No Vujčić je pokazane dokumente vezivao jedino uz poslove na probijanju ceste prema Gradačcu gdje je bio.

Svjedok nije „znao ništa o Prijedoru“

Svjedok odbrane je potvrdio tužiteljici kako su s druge strane njegovi zapovjednici, koji su spomenuti – često dolazili u Prijedor. Sucima je također naveo – da ne zna je li su se strojevi iz njegove brigade koristili van Gradačca gdje je bio lociran.

Tijekom dodatnog ispitivanja Vujčića odbrana je pokušala prikazati kako se u zapovjedi o korištenju mehanizacije 43.brigade VRS-a spominjalo ime mjesta (Luke) koje je zapravo bilo u drugoj općini, a ne prijedorskoj, budući da je isto.

„Ne znam što znači – ni ime, ni brojevi, neka skraćenica.“, odgovorio je svjedok, makar mu je sudac Alphons Orie pokušavao „osvježiti pamćenje“ spominjući da su brojevi oznaka određene mašinerije.

Tužiteljstvo drži Mladića zapovjedno odgovornim za Tomašicu budući da je u svom ratnom dnevniku 1993.godine upisao da su u tom dijelu rudnika Ljubija pokopani ostaci tisuća ubijenih stanovnika bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

Odbrana pak u svom dokaznom postupku prebacuje odgovornost s vojske na lokalne vlasti bosanskih Srba, policiju i Teritorijalnu obranu.

Slobodnaevropa.org