Na Malom gradskom trgu u petak je počeo dvodnevni 13. Međunarodni festival “Kozara i prijatelji”, koji već tradicionalno organizuje Kulturno-umjetničko društvo “Kozara”.
Festival “Kozara i prijatelji” dio je manifestacije “Prijedorsko ljeto 2026”.
Prve večeri predstavili su se pjevačke grupe, vokalni solisti i guslari iz više društva i udruženja iz BiH, Hrvatske i Slovenije.
nastupili su članovi SKUD “Prosvjeta” Rijeka (Hrvatska), Savez guslara Slovenije, Klara Kovačič-vokalni solista KUD “Bela Krajina” Slovenija, Guslarsko društvo “Starina Novak” i Lazar Čolaković – Pale, KUD “Milan Egić” Brezičani, Pjevačka grupa “Ljeb” Dvor na Uni (Hrvatska) i KUD “Kozara” Prijedor.
-Ovo je festival koji tradicionalno organizujemo, već 13. put. On je i sastavni dio “Prijedorskog ljeta”. Kao i uvijek, festival je podijeljen u dva dana, prvo več je veče izvornog pjevanja, dok će u subotu biti organizovano veče folklora – rekao je Mladen Malić, koreograf u KUD-u “Kozara”
Druga festivalska veče biće održana večeras, kada će se prijedorskoj publici igrama predstaviti folklorni ansambli SD “Dr Mladen Stojanović” Velenje (Slovenija), KUD “Bela Krajina” iz Slovenije, KUD “Milan Egić” iz Brezičana, KUD “Saničani” i domaćin KUD “Kozara”.
Pozivamo sve ljubitelje tradicije i narodne umjetnosti da i drugu veče provedu uz bogat kulturno-umjetnički program na Malom gradskom trgu.
Tekst i foto – Aleksandar Drakulić – www.prijedordanas.com
