U organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske i Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srbije, 29. juna 2025. godine (nedjelja), na Mrakovici-(Nacionalni park Kozara), obilježiće se istorijski događaj od republičkog značaja „Bitka na Kozari 1942. godine i stradanje srpskog naroda”, najavio je danas pomoćnik ministra Nebojša Vidaković.
On je na konferenciji za novinare rekao da je programom predviđeno služenje parastosa na Spomen krstu u 10 časova i 30 minuta, a polaganje vijenaca i cvijeća na Centralni spomenik u 11 časova, te umjetnički program u 11 časova i 20 minuta.
Vidaković je podsjetio da je Njemačko-ustaška operacija „Zapadna Bosna”, poznatija kao „Bitka na Kozari” izvršena je u periodu od 10. juna do 15. jula 1942. godine.
„Plan je bio potpuno uništenje partizanskog pokreta na području Kozare i Potkozarja, a rezultat operacije je najveće masovno stradanje srpskog civilnog stanovništva na ovom području. Njemačke jedinice su već 10. juna 1942. godine zauzele Prijedor” rekao je Vidaković.
Istakao je da je daleko snažniji neprijatelj tada krenuo u sistemsko potiskivanje i uništavanje Drugog krajiškog odreda, koji se u veoma teškoj situaciji uz nedostatak municije, bez hrane, sa oko 500 ranjenih i oko 80.000 izbjeglica, našao u šumama Kozare.
„Štab, 3. jula donosi odluku o proboju iz obruča preko brda Patrija, kada se probio znatan dio Odreda i oko 10.000 civila.Intervencijom neprijatelja 4. jula obruč na Kozari ponovo je zatvoren, da bi se nakon toga ostatak Odreda i civila povukli nazad u planinu.U narednim danima, tačnije od 5. do 18. jula sistemski je vršen pretres Kozare i Prosare, a Ustaše su zarobljenike klali i ubijali maljevima.Većina zarobljenika završila je u koncentracionim logorima Jasenovac i Stara Gradiška” naveo je Vidaković.
Prema njegovim riječima tokom ove njemačko-ustaške ofanzive ispražnjeno je i opustošeno 140 srpskih sela Kozare i Potkozarja.
„U Kozaračkoj ofanzivi zarobljeno je 68.600 Srba, od čega 23.858 djece – to su podaci iz ustaških i njemačkih dokumenata.Tokom Drugog svjetskog rata likvidirano je više od 40.000 civila ovog kraja.Nezaboravimo da je od toga 12.000 djece do 15 godina starosti.Ovo je istorija koju je srpski narod Kozare nažalost krvlju ispisao” istakao je pomoćnik ministra.
Na kraju je pozvao sve građane koji budu u prilici da u nedjelju dođu na Kozaru, kako bi zajedno obilježili ovaj događaj od istorijskog značaja.
Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS