Radojka B. (73) već godinu dana živi bez vode u naselju Urije, u neposrednoj blizini centra Prijedora, iako je redovno plaćala račune za utrošenu vodu.

Razlog je što je vlasnik kuće, koju je ova penzionisana učiteljica, dobila na korištenje prije sedam godina, tražio isključenje vode, kako bi ona izašla iz njegove kuće. Međutim, ona tvrdi da nema gdje da ode.

– Ja znam da ovo nije moja kuća i da nisam vlasnik, ali gdje da idem? Izbjegla sam iz Bosanke Krupe i tamo mi je sve srušeno–priča ona.

Kaže da je život bez vode u osmoj deceniji života, nepodnošljiv.

– Idem u selo po vodu, donesem flašu, dve, snalazim se. Teško je održavati higijenu u takvoj situaciji. Kada pada kiša, ja nakupim kišnice, stavim kante ispod oluka– kaže Radojka.

Ugovorom, koji su 2010. sklopili vlasnikov punomoćnik i Radojka, utvrđeno je da ga može svaka od ove dve strane raskinuti. Budući da Radojka ne prihvata raskid ugovora, ovaj problem moraće biti riješen sudskim putem. Ona kaže da će poštovati ono što Sud odluči.

– Ako se na sudu odluči da ja izađem iz kuće, ja ću tako i uraditi, ali tražim da mi se voda priključi dok sam ovdje – priča ona.

Ističe da joj je najteže što je ona uvijek redovno plaćala račune za vodu, što dokazuju i brojne uplatnice.

Iz prijedorskog „Vodovoda“ priznaju da je potrošnja vode redovno plaćana za ovu kuću. Rukovodilac pravne službe u prijedorskom „Vodovodu“, Tatjana Zdjelar kaže da ovo preduzeće mora ispuniti zahtjeve vlasnika objekta.

– Nama se vlasnik objekta obratio u avgustu prošle godine sa zahtjevom da objekat isključimo sa vodovodne mreže iz razloga što on boravi u inostranstvu i strahuje od štete koju mogu uzrokovati stare instalacije, mi smo postupili po tom zahtjevu i isključili tu vodu – objašnjava Zdjelar.

Ističe da ovo komunalno preduzeće u svim slučajevima mora poštovati zahtjeve vlasnika kuća i onda kada oni ne navedu razloge za isključenje sa mreže. Tvrdi da bi se u suprotnom „Vodovod“ mogao suočiti sa tužbom vlasnika objekta.

– Mi u ovom slučaju nismo isključili sa mreže Radojku, jer ona i nije registrovana kao naš potrošač, već smo isključili vlasnika objekta, i možemo ponovo priključiti vodu samo ako vlasnik podnese zahtjev za vraćanje na mrežu – objašnjava Zdjelar.

Sa ovim slučajem upoznati su i u Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica RS. Kažu da Radojka, koja ima status, raseljene osobe, nije do sada Ministarstvu podnosila zahtjev za alternativni smještaj.

Prema njihovim saznanjima ona se prijavila za trajno rješavanje stambenog pitanja u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, 2013. godine, ali je prijava podnesena van roka javnog poziva.

– Neblagovremene prijave eventualno će biti razmatrane, ukoliko svi zahtjevi koji su podneseni u roku i ispunjavaju uslove budu riješeni, a u okviru Projekta ostane prostora za stambeno zbrinjavanje dodatnih korisnika –objašnjavaju u ministarstvu.

Isključena voda, a računi stižu

Iako je objekat koji koristi Radojka B. isključen sa vodovodne mreže u avgustu prošle godine, računi za usluge prijedorskog „Vodovoda“ i dalje stižu na ovu adresu.

Tako je za maj ove godine, obračunata potrošnja za tri kubika vode i kanalizacije. Ukupan dug za tu kuću koja nema vodu, sada iznosi oko 62 KM. Iz prijedorskog „Vodovoda“ kažu da se upitanju greška koja će biti ispravljena.

EuroBlic