Lider DNS-a Marko Pavić smatra da bi samoinicijativno pokretanje revizije tužbe BiH protiv Srbije od bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, mimo volje druga dva člana, bio najjači udar na Dejtonski mirovni sporazum do sada.

Pavić je objasnio da bi se na taj način ispostavilo da pojedinac može donositi odluke mimo onoga kako je ovim sporazumom propisano, što je predstavlja opasnost, jer bi time praktično nestala uloga Predsjedništva BiH.

On je sinoć u emisiji “1 na 1” na Alternativnoj televiziji rekao da bi to izazvalo prekompoziciju odnosa u BiH, ali i postavljanje pitanja važenja nekih dejtonskih, kao i odredaba koje su nekada sa Republike Srpske prenesene na nivo BiH, što bi vodilo pogoršanju odnosa u zemlji.

Pavić vjeruje da do toga, ipak, neće doći, jer nema saglasnosti druga dva člana Predsjedništva BiH, niti ima novih argumenata protiv Srbije. On je ponovio da Bošnjaci neće imati nikakve koristi od eventualne revizije tužbe i činjenja zla Srbiji.

Lider DNS-a je podsjetio da je i sam Izetbegović izjavio da je svjestan da bi pokretanje revizije tužbe moglo poremetiti odnose u regionu, te konstatovao da Izetbegović to svjesno produkuje, jer mu je tako lakše nego da primiri četiri odbjegla poslanika svoje stranke /SDA/.

“To je nešto što Izetbegović radi za poene unutar stranke, jer su odnosi u SDA poljuljani, ali i poene za naredne izbore. To nema veze sa pravom, niti ima veze sa interesima bošnjačkog, ni srpskog naroda, ni BiH, ni Srbije”, rekao je on.

Pavić je zaključio da bi Izetbegović sam trebao što prije prekinuti sa takvom retorikom i baviti se važnijim pitanjima za građane BiH.

Lider DNS-a poručio je da će podršku ove partije dobiti onaj kupac Rudnika željezne rude “Ljubija” koji će se baviti rudarenjem.

Pavić je naglasio da Prijedorčani i DNS žele da, ako se već prodaje rudnik, novi vlasnik bude neko ko će se baviti rudarenjem, otvoriti rudnik, zaposliti 300 radnika i osposobiti prugu od Ljubije do Prijedora.

On je za ATV ocijenio da se svi bave spekulacijama u vezi sa ovom temom, ali da DNS-u nije bitno ko će kupiti rudnik, već ko će raditi.

Pavić je podsjetio da je rudnik privatizovan 2004. godine i da ga je kupio “Arselor Mital”, te da 51 odsto kapitala pripada “Mitalu”, a 49 odsto rudniku “Ljubija”, u okviru čega 65 odsto ima Republika Srpska.

“U ugovoru o privatizaciji napisano je da `Mital` ima sva eksploataciona i istraživačka prava na Ljubiju, Tomašicu, Omarsku i Drenovaču”, naveo je Pavić.

On je rekao da Republika Srpska treba da dobije ono što joj pripada od 60 miliona KM neraspoređene dobiti, ali i ukazao da je odnos u upravnom odboru preduzeća takav da su tri člana “Mitalova”, a dva iz “Ljubije”.

Vjerovatno ima stranačkih zapošljavanja

Govoreći o koaliciji sa SNSD-om i Socijalističkom partijom, Pavić je rekao da se na sastancima koalicije razgovara o unapređenju rada javnih preduzeća, a ne samo o kadrovskim rješenjima.

“Traži se takav rad koji će opravdati povjerenje koje su građani, a i vlast dali rukovodstvu javnih preduzeća. Prije svega, traži se odgovornost prema nacionalnim dobrima koje treba iskoristiti za unapređenje života u Republici Srpskoj”, rekao je Pavić.

On smatra da treba rješavati pitanje viška zaposlenih i da je i to predmet koalicionih razgovora, ali da ta pitanja trebaju rješavati rukovodstva i nadzorni odbori preduzeća.

Pavić je naveo da u Srpskoj vjerovatno ima stranačkih zapošljavanja, ali da to nije u obimu u kakvom se javnosti predstavlja.

On je rekao da se ekonomska kriza ne može riješiti zaduživanjima već stvaranjem nove vrijednosti kojom se mogu vraćati krediti, ali da je trenutna situacija takva da je zaduživanje neophodno.

Pavić je naglasio da je to rezultat i blokada sa nivoa BiH da se određena sredstva dostave Republici Srpskoj, s ciljem destabilizovanja vlasti u Srpskoj, a što je išlo na štetu građana.

On u stvaranju nove vrijednosti, ulaganju kapaciteta i zapošljavanju vidi i rješenje za ostanak mladih na ovim prostorima.

Pavić je rekao da bi i Evropa trebalo više da pomogne u stvaranju tih uslova, a manje da se bavi pitanjima u vezi sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, poput sankcija i njegovih reagovanja na izjave lidera SDA Bakira Izetbegovića ili drugim pitanjima koja nisu bitna za život građana u BiH.

ATV BL