atv-rzr-ljubija-prodajaPredsjednik Demokratskog narodnog saveza i bivši gradonačelnik Prijedora Marko Pavić tražio je od Vlade RS da se iz Odluke o privatizaciji Rudnika željezne rude „Ljubija“ izuzme nekoliko lokacija u Prijedoru i da se one upišu kao vlasništvo grada, nakon čega je Vlada RS u junu prošle godine ovu odluku skinula sa dnevnog reda Narodne skupštine RS, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.

Marko Pavić je dopis, koji je u posjedu CAPITAL-a, Vladi RS uputio 13. maja, samo četiri dana prije održavanja sjednice NSRS na kojoj je ova odluka trebalo da bude razmatrana.

Ista odluka je i povučena sa dnevnog reda NSRS i to na zahtjev DNS-a koji je tada to obrazložio time što je “Arcelor Mittal” izrazio želju da ponovo uđe u pregovarački proces sa Vladom Republike Srpske.

U zahtjevu koji je uputio Vladi RS, Pavić je tražio da se prioritetno izuzmu od prodaje i prenosa prava na nepokretnostima određene nepokretnosti na teritoriji Grada i da se one upišu ko svojina i posjed grada Prijedora.

capital-dopis-pavic-rzr-ljubijaRadi se o nepokretnostima koje se nalaze na teritoriji Prijedora i to lokacije „Suhi Prijedor“ površine 182.178 metara kvadratnih, „Baltine Bare“ površine 11.333 kvadrata, „Rudnička ulica“ površine 5.000 kvadratnih metara, „Zelena pjaca u naselju Pećani“ površine 4.700 kvadratnih metara, „parking kod stadiona“ 6.550 kvadratnih metara, te objekti „Rudarski fakultet“ i „Rudarski institut“.

Tek na trećem mjestu u dopisu Pavić traži da novi kupac obezbijedi bankarsku garanciju od 10 do 12 miliona KM.

CAPITAL saznaje i da je na jednoj od tih lokacija, na Zelenoj pijaci, već počela izgradnja stambeno-poslovne zgrade, iako nije najjasnije kako je to moguće, ukoliko je zemljište još uvijek u vlasništvu RŽR „Ljubija“.

Marko Pavić je potvrdio za CAPITAL da je uputio ovaj zahtjev Vladi RS te da nikakav odgovor nije dobio jer još i nije došlo do realizacije odluke. On tvrdi da su u cijeloj priči najbitniji „Rudarski fakultet“ i „Rudarski institut“.

pavic-uvazene primjedbe dns-a„Tražili smo da se ti objekti koji su od vitalnog značaja za Prijedor prebace u naše vlasništvo. Radi se o parkingu, fakultetu, stadionu. Ja sam to uradio da bi se osigurali da ne moramo, ukoliko bi došlo do prodaje, ponovo kupovati nešto što je već bilo državno“, kazao je Pavić i dodao da on i dalje smatra da ta imovina treba da pripadne gradu Prijedoru.

Pavić, koji je bio gradonačelnik Prijedora punih 12 godina, kaže da nije upoznat sa time da se na lokaciji Zelene pijace gradi zgrada.

Za kupovinu većinskog paketa akcija državnog kapitala RŽR-a zainteresovani su “Izraeli Investment Group” i “ArcelorMittal”. Obje kompanije su popravile svoje ranije ponude, a već nekoliko mjeseci čeka se i odluka Vlade o privatizaciji, koja bi zatim trebalo da ide u NSRS.

U međuvremenu su se pojavile i informacije o odvajanju od Akcionarskog društva RŽR Ljubija uz osnivanje Akcionarskog društva “Novi rudnici Ljubija” Prijedor.

Prema pisanju Nezavisnih novina, odlukom koja bi trebalo da se nađe na Skupštini akcionara RŽR-a predviđeno je da se, između ostalog, ogromna većina zemljišta RŽR-a prenese na novo preduzeće “Novi rudnici Ljubija”.

Međutim, ministar industrije, energetike i rudarstva RS i lider Socijalističke partije Petar Đokić juče je poručio da neće dozvoliti da se to pitanje nađe na dnevnom redu Skupštine akcionara, dok saga o prodaji RŽR-a ne dobije konačan epilog.

Sa novim gradonačelnikom Prijedora Milenkom Đakovićem i direktorom RŽR “Ljubija” Stankom Vujkovićem danas nismo uspjeli stupiti u kontakt.

Capital.ba