Izgradnja auto-puta Banjaluka – Prijedor za sada služi kao sigurna dionica za politička nadmudrivanja. Srpska se obavezala da će kineskom partneru tokom koncesionog perioda koji traje 30 godina, godišnje biti isplaćivano 30 miliona evra. Taj novac bi trebalo da budu prikupljen od naplate putarina.

SDS insistira na tome da vlast objelodani detalje ugovora između Vlade i kineske kompanije. Osim toga, ispostavili su još dva zahtjeva.

“Na osnovu kojih je istraživanja Ministarstvo i “Autoputevi RS” došli do podatka da će godišnje putarine iznosti 60 miliona? Da li se radila studija izvodljivosti tj. kolika će šteta biti po ŽRS? Postoji realna opasnost da će doći do preusmjeravanja saobraćaja prevoza rude tim izgrađenim autoputem” – kaže poslanik SDS u NS RS Davor Šešić.

Resorni ministar odgovara da detalje ugovora ne mogu da objelodane, jer ugovor sa kineskom kompanijom ne postoji. Neđo Trninić kaže da postoji samo radni materijal koji je u završnoj fazi, a ugovor će biti tek u septembru ukoliko saglasnost daju Pravobranilaštvo, Vlada, Komisija za koncesije i druge nadlžene institucije. Trninić tvrdi da neće biti štete po ŽRS.

“Ja bih volio da vidim ta israživanja na osnovu čega su donijeli taj zaključak. Ta mogućnost postoji i sada. Postoji komunikacija putna između Rudnika Ljubija do Željezare. Drumski saobraćaj je i sada na raspolaganju. To je predizborni komentar. Željeznica je jeftinija za tu vrtu robe, ne mislim da će doći do takvog preusmjerenja” – odgovara ministar saobraćaja i veza RS Neđo Trninić.

U SDS-u su izračunali i da je RS pod ovim uslovima dizala kredit u nekoj banci od 600 miliona maraka i dala garanciju od milijardu i 800 maraka dobila bi kamatnu stopu od 9,5 odsto. Na sceni je kažu takmičenje koja će
dionica autoputa u RS biti najskuplja u regionu.

“Ako uzmemo postojeće dionice autoputeva i vidimo da je godišnje prikupljanje tih putarina od 7 do 10 milina maraka dolazimo do podatka da će Vlada svake godine morati da izdvoji dodatnih 50 miliona KM kinekoj kompaniji što je na period od 30 godina – milijardu i po maraka” – kaže Šešić.

To negiraju u resornom Ministarstvu.

“Nisu tačni ti podaci, ta kineska kompanija koja je poslala ponudu, ona je poslala to na osnovu svoji istraživanja i smatra da im je to sigurno opravdano. Kroz koncesiju ako bude potrebno bilo razlike vraćati, ja ne znam koliko je to u ovom momentu, pokazaće rijeme. Kineska kompanija je teška i ne bi išli u tu priču da nisu ocjenili da je to ispravno” – rekao je za BN eleviziju Trninć.

U SDS-u su naveli poređenje sa Crnom Gorom gdje je kažu za isti iznos novca (milijardu i po maraka) izgrađen autoput Boljare – Bar od 169 kilometara u odnosu na 49 kilometara autoputa Banja Luka – Prijedor.

BN TV