Dolaskom proljeća u prijedorskom Domu zdravlja povećan je broj pacijenata koji po medicinsku pomoć dolaze zbog tegoba izazvanih alergijama. Sve češći boravak u prirodi predstavlja i rizik od ujeda krpelja.

Mladi Prijedorčanin Miloš Sadžak ovog proljeća prvi put suočio se sa zdravstvenim poteškoćama zbog alergije. Trenira fudbal, pa je često na otvorenom.

Najčešće tegobe izazvane su alergijskim rinitisom, a jedan od najtežih simptoma je otežano disanje. Najveći stepen alergena u vazduhu je od 5 do 10 sati ujutro.

“Tako da to provjetravanje prostorija ostave za poslijepodne i veče. Apelujem i da šetnje ostave za poslijepodne i veče kada je manji broj alergena. Osobe koje su alergične bi trebalo svako veče da peru kosu, zbog toga što taj polen na kosi ostane, na taj način se još više manifestuje alergija. Takođe poručijem da garderobu presvlače, da se pere češće”, istakla je Dijana Đerić, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Prijedor.

Dolaskom lijepog vremena, sve češće boravimo u prirodi. Međutim, boravak u šumi ili šetnja visokom travom, povećavaju rizik od ujeda krpelja, koji mogu biti prenosnici zaraznih bolesti.

Ukoliko se brzo i pravilno ne odstrani, ovaj parazit može izazvati i teže zdravstvene komplikacije, od oboljenja zglobova do oštećenja nervnog sistema.

“Ukoliko za jednu do dvije nedjelje od uboda niste već bili kod ljekara, pojavi se crvenilo oko dijela gdje je ujed krpelja ili ako se pojave bolovi u mišićima, zglobovima, povišene temperature ili bilo koje simptome, onda je potrebno da se javi ljekaru”, apeluje Đerićeva.

Ako sami izvadite krpelja, ranu je potrebno dezinfikovati alkoholom, a poslije boravka u prirodi, pregled je obavezan.

RTRS